W diecie przeciwnowotworowej bardzo istotne jest nie tylko dostarczanie ciału różnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, ale także ilość posiłków i odstępy między nimi. Dla poprawnego funkcjonowania układu pokarmowego powinniśmy spożywać 5 posiłków dziennie. Przerwy między kolejnymi posiłkami muszą wynosić ok. 3-4 godziny. Planujmy swoje posiłki tak, by nie podjadać między nimi. To uniemożliwia spokojne trawienie i zachowanie balansu w organizmie. Jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis w diecie przeciwnowotworowej? Przestawimy to poniżej.
Śniadanie należy spożywać niedługo po przebudzeniu, by dostarczyć naszemu ciału energii niezbędnej na rozpoczęcie dnia. Dobrym przykładem śniadania będzie owsianka z pestkami dyni i jogurtem naturalnym oraz owocami, takimi jak maliny czy truskawki. Dodajmy także jabłko, dla jego zawartości błonnika, oraz słabą herbatę z imbirem. Imbir znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, będzie więc idealnym dodatkiem do porannego napoju.
Drugie śniadanie zjedz przed południem, aby zapobiec podjadaniu niezdrowych przekąsek przed obiadem. Drugie śniadanie powinno być lekkie, aby dostarczyło nam energii, a nie skłoniło do drzemki. Przed południem możemy zjeść pożywną zupę, jak na przykład krupnik na cebuli z kaszą gryczaną, koniecznie niepaloną i z dobroczynną kurkumą. Dodajmy do tego lekką sałatkę z rukoli, sałaty masłowej, pestek granata, pomarańczy, oraz pieczonej piersi z kurczaka. Całość posypmy orzechami włoskimi oraz dodajmy odrobinę oleju lnianego lub z orzechów, oraz cytrynę. Tak przygotowane drugie śniadanie sprawi, że nie odczujemy głodu aż do obiadu.
Obiad powinniśmy zjeść ok. 3 lub 4 godziny po drugim śniadaniu, tak, by dać naszemu ciału odpowiedni czas na trawienie i przyswojenie sobie wszystkich składników odżywczych. Przykładem obiadu w diecie przeciwnowotworowej jest ryba pieczona, taka jak dorsz, sandacz lub troć podana z dzikim ryżem oraz surówką z marchewki i jabłka z sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. Dodatkowo brukselka zapiekana z czosnkiem oraz ogórek kiszony. Tak różnorodny obiad z pewnością nasyci każdego. Na podwieczorek więc wypijmy szklankę świeżo wyciskanego soku z owoców.
Kolacja nie powinna być ciężkostrawna, aby nie obciążać naszego ciała na noc, kiedy powinniśmy odpoczywać. Stosownym daniem na kolację w diecie przeciwnowotworowej będzie leczo z cukinii podane z kaszą jaglaną.
Nie należy popijać posiłków, ale przez cały dzień powinniśmy wypijać 1.5 litra wody niegazowanej. W przypadku zastosowania diety dla osób z chorobą nowotworową musimy oczywiście dostosować potrawy tak, by możliwie złagodzić objawy współistniejące, takie jak mdłości, zaparcia czy biegunki. Możemy to uzyskać poprzez modyfikację konsystencji, ilości posiłków, powinniśmy również stosować odpowiednie przyprawy.