Nie ma wątpliwości, że zarówno cierpienie fizyczne podczas choroby nowotworowej, jak i psychiczne, związane z długotrwałym lękiem o zdrowie i życie, a także towarzyszący temu chroniczny stres oraz zabiegi chemio i radioterapii, są wyniszczające dla organizmu. Pacjent ma w tym czasie zaleconą dietę onkologiczną, jednak z badań naukowych wynika, że dzięki stosowaniu niektórych naturalnych środków lub ich suplementów, powrót do zdrowia można przyśpieszyć, a nawet zahamować ewentualne powikłania.
Cele diety dla chorych na raka
Oczywiście właściwe odżywianie się ma ogromne znaczenie na każdym etapie choroby nowotworowej, szczególnie typu złośliwego – czyli w raku. W niektórych badaniach twierdzi się nawet, że w powstaniu niektórych jego typów niewłaściwe odżywianie bierze pewien udział. Zatem szkodliwość utrzymywania tego samego stylu życia i żywienia po zachorowaniu może być zwielokrotniona.
Podstawowymi celami diety dla chorych na raka jest zaspokojenie bieżących potrzeb organizmu wraz z pokryciem niedoborów wynikających z choroby oraz dostosowanie pożywienia do objawów nowotworu i skutków ubocznych leczenia. Ma ona za zadanie m.in.:
- utrzymanie właściwej masy ciała pacjenta, a tym samym sił witalnych,
- dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, by m.in. skorygować niedobory wpływające na ogólne osłabienie wynikające z choroby,
- poprawić tolerancję na chemio i radioterapię,
- zminimalizować skutki uboczne leczenia,
- oraz powinna stymulować układ odpornościowy organizmu i wzmacniać go w walce z chorobą.
Od diety zależne są rokowania leczenia, dlatego dieta onkologiczna jest niezwykle ważnym elementem wspomagającym nie tylko funkcjonowanie chorego, ale też jego powrót do zdrowia.
Jakie środki naturalne lub ich suplementy pobierać w diecie na raka?
Długotrwałe leczenie prowadzi jednak do znaczącego wyniszczenia organizmu. Nowotwór natomiast można porównać do pasożyta, który odbiera większość sil witalnych organizmu. Odpowiednia dieta na raka, choć bezwzględnie konieczna, wydaje się wobec tego niewystarczająca. Organizm należy dodatkowo wzmacniać, lecz wyłącznie w sposób naturalny, unikając wszelkiego rodzaju chemii. Do sprawdzonych i bezpiecznych środków w tym zakresie należą:
- miód – polski, zbierany przez pszczoły tam gdzie rosną topole (osiki) i brzozy brodawkowate,
- propolis – czyli kit pszczeli w roztworach lub suplementach, który jak dowiedziono podczas trwających 3 lata badaniach naukowych nie tylko wspomaga leczenie raka, ale też hamuje jego rozwój,
- pierzga – posiadająca działanie wzmacniające zarówno organizmu, jak i działania propolisu.
To co istotne to fakt, iż jak wynika z badań, niemal połowa chorych na raka pobiera różnego rodzaju suplementy nie informując o tym lekarza oraz nierzadko spożywa preparaty wątpliwej jakości i niewiadomego pochodzenia. Natomiast ciało w chorobie nowotworowej wymaga specjalnego traktowania i dużej ostrożności, co sprowadza się do konieczności posiadania bezwzględnej pewności w zakresie bezpieczeństwa, dotyczącej spożywanych środków.
Nie ma więc wątpliwości, że w diecie na raka należy konsultować z lekarzem prowadzącym każdy środek naturalny lub suplement, który rzekomo ma wspomóc zdrowieniu. Należy to zrobić również z ostrożności i dla własnego dobra, bo w Internecie co chwilę pojawiają się cudowne lekarstwa na raka, a nawet obietnice wyzdrowienia wsparte odpowiednią ceną tych substancji, które najczęściej nie są niczym więcej niż dobrze znaną mieszanką w nowym opakowaniu – o ile nie zawierają substancji toksycznych, co również ma miejsce.