Koszyk

Grzyby w diecie przeciwnowotworowej

W naszym kraju spożywanie grzybów, w szczególności tych leśnych, ale również hodowlanych pieczarek jest bardzo popularne. Nie jest jednak szczególnie bezpieczne. Bardzo wiele jadalnych grzybów ma swoje trujące odpowiedniki, które są łudząco podobne do grzybów jadalnych, jednak ich spożycie może skończyć się uszkodzeniem wątroby, mózgu a w najgorszym wypadku nawet śmiercią. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że rozpoznamy grzyby, które mogą nam zaszkodzić, lepiej zdać się na tych, którzy wiedzą to lepiej i kupować grzyby w sklepie. Czy jednak grzyby mają jakąkolwiek wartość odżywczą? I jaka jest rola grzybów w diecie przeciwnowotworowej?

W laboratoryjnych badaniach na hodowlach komórek nowotworowych wykazano, że składniki grzybów jadalnych wykazują znaczny potencjał przeciwnowotworowy. Szczególnie wysoką aktywność przeciwnowotworową odnotowano w grzybach shiitake. Shiitake to inaczej twardnik japoński. Rośnie na terenach wschodniej azji, głównie w Chinach i Japonii. Wyrasta w grupach na martwym drewnie drzew liściastych.

W badaniach na myszach zaobserwowano działania immunomodulujące i przeciwnowotworowe polisacharydów izolowanych między innymi z borowika szlachetnego oraz boczniaka cytrynowego, które można znaleźć również w polskich lasach.

Grzyby są bardzo ciężkostrawnym elementem naszej diety, więc nie poleca się ich osobom, które cierpią na dolegliwości żołądka lub wątroby, ale jeżeli jest taka możliwość, zdecydowanie warto je włączyć do naszej diety przeciwnowotworowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Unikalny suplement

certyfikowany przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Darmowa dostawa

produktów na terenie kraju do zakupów powyżej 200 zł

100% Bezpieczne Zakupy

PayU / PayPal / MasterCard / Visa