W chorobie nowotworowej każdego rodzaju, a także podczas leczenia chemio i radioterapią, w trakcie rekonwalescencji oraz w opiece paliatywnej, odpowiednio dobrana dieta na raka jest jednym z elementów mających wesprzeć organizm w walce z chorobą, wzmocnić go i zwiększyć siły witalne, ale też zredukować wynikające z choroby i leczenia skutki uboczne. Przestrzeganie pewnych zasad żywieniowych pozwala pozbyć się części uciążliwych objawów. Poniżej podamy kilka z nich.
Ogólne zasady stosowania diety w chorobach nowotworowych
Osłabienie, różnego rodzaju przykre dolegliwości ze strony wielu układów (głównie pokarmowego i krążenia), zły stan psychiczny oraz dolegliwości bólowe, to najczęstsze objawy u osoby chorej na raka. Wszystkie te stany (poza bólami), często występujące łącznie, oraz ogólne samopoczucie chorego wymagają dobrania odpowiedniego jadłospisu, który ma pięć głównych zadań:
- nie nasilać istniejących dolegliwości i/lub, jeśli to możliwe, nieznacznie je zredukować,
- chronić pacjenta przed niedożywieniem,
- regulować przemianę materii,
- oraz ochraniać narządy wewnętrzne przed wyniszczającą terapią antynowotworową.
Przez powyższe dieta w chorobach nowotworowych przede wszystkim powinna być lekkostrawna oraz dobrana do stanu chorego oraz umiejscowienia ogniska choroby – np. w przypadku raka przewodu pokarmowego posiłki, poza składem, powinny mieć odpowiednią konsystencję, by oszczędzać chory narząd. Dieta ponadto musi dostarczać odpowiednią ilość: składników mineralnych, białek, witamin, węglowodanów i innych substancji odżywczych oraz płynów. Jest to stosunkowo trudne, gdyż przejawy wywołanych chorobą i leczeniem niedoborów żywieniowych nakładają się często na jej podstawowe objawy, lecz doświadczony lekarz i dietetyk zwykle radzą sobie z tym problemem.
Odżywianie w chorobie nowotworowej redukujące objawy uboczne leczenia
Skupiając się jednak na wymienionych wcześniej dolegliwościach skojarzonych z leczeniem chemio i radioterapią, odpowiednie odżywianie powinno je w pewnym stopniu zredukować lub zminimalizować. Dotyczy to szczególnie objawów ze strony układu pokarmowego, które występują najczęściej. Poniższe sugestie mogą w tym względzie nieco pomóc:
- przy utracie apetytu, zmianach smaku lub jego zaniku – istotne jest zjadanie małych porcji, zawsze gdy wystąpi uczucie głodu, przystosowanie się do zmian smakowych i ich zaspokajanie, unikanie zapachów jedzenia, a także stosowanie niewielkiej ilości przypraw zgodnie z upodobaniami chorego,
- przy trudnościach w połykaniu, suchości w ustach, braku śliny i zapaleniach przełyku – należy spożywać zawiesiste lub kleiste posiłki, unikać ostrych przypraw, stosowania zbyt dużej ilości soli i produktów kwaśnych (niektóre przetwory dla niemowlaków mogą okazać się odpowiednie), posiłki powinny być wystudzone, a ponadto należy unikać napojów gazowanych i świeżego mleka,
- w przypadku częstych mdłości – należy zjadać małe, jednorodne pod względem produktów porcje, unikać wszelkiej przesady w postaci smaku potrawy, jej zapachu, ilości tłuszczu czy cukru, unikać zagęszczonych, gotowych produktów, skłaniać się ku jedzeniu bardziej chłodnych niż gorących posiłków (i napojów – łącznie ze ssaniem kostek lodu) oraz jeść suche produkty zawierające skrobię, która hamuje wymioty (sucharki, tosty czy krakersy),
- przy częstych biegunkach i wzdęciach – należy unikać tłuszczów, błonnika, laktozy jeśli pojawił się brak jej tolerancji, kawy, soków, napojów gazowanych, owoców, surówek, mleka, orzechów, a przede wszystkim potraw smażonych; natomiast zalecane jest jedzenie: kleików, produktów z mąki białej, bananów i obranych jabłek oraz picie zielonej i czarnej herbaty.
Odżywianie w chorobie nowotworowej i odpowiednia dieta na raka może znacząco poprawić samopoczucie chorego. Okres leczenia i bliskiej mu rekonwalescencji jest tu szczególnie trudny. Wiele z wymienionych objawów wówczas się nasila, czasem prowadząc do okresowego nieprzyjmowania pokarmów i osłabienia. Jest niezwykle ważne by przełamać ten samoistny opór, gdyż organizm w walce z chorobą musi mieć siłę na jej wygranie.