Jednym z najchętniej kupowanych gatunków miodu jest miód gryczany. Posiada szereg właściwości zdrowotnych, wyróżnia się również wyjątkowym smakiem. Sprawdza się jako dodatek do napojów deserów, ale może być także doskonałą bazą do maseczek na twarz. Poznajmy go nieco bliżej.
Jak wygląda miód gryczany?
Miód gryczany jest bardzo charakterystyczny. Wyróżnia go przede wszystkim kolor, który jest niezwykle ciemny. Nierzadko porównywany jest do koloru mocnej herbaty. Jeśli będziemy dłuższy czas przechowywać go w miejscu, w którym nie będzie miał dostępu do światła, przybierze prawie czarny kolor. Jego cechą charakterystyczną jest także silny zapach kwiatów gryki. Jeśli się skrystalizuje, przybierze postać grubych, twardych kryształów.
Jak smakuje miód gryczany?
Miód gryczany to jeden z bardziej wyrazistych miodów, jeśli chodzi o smak. Jest mocno słodki, ostry, a jednocześnie delikatnie piekący. Cechy te sprawiają, że na ogół nie smakuje dzieciom.
Jakie substancje zawarte są w miodzie gryczanym?
Miód gryczany to doskonałe źródło wielu cennych witamin oraz minerałów, które są niezbędne do tego, aby nasz organizm pracował tak, jak należy. Sięgając po ten rodzaj miodu, możemy być pewni, że w naszym ciele nie zabraknie rutyny, magnezu, żelaza, fosforu, potasu, manganu, sodu, miedzi, krzemu, cynku, a także witamin. Do tych ostatnich zalicza się w przypadku miodu gryczanego witaminę:
- C
- B1
- B2
- PP
Wszystkie substancje, które zawarte są w miodzie gryczanym charakteryzują się wysokim stopniem przyswajalności. Oznacza to, że nasz organizm może je wykorzystać bez większego problemu, co sprawia, że ich skuteczność jest jeszcze większa.
W przypadku jakich dolegliwości warto sięgnąć po miód gryczany?
Miód gryczany poleca się zwłaszcza w przypadku przeziębienia, grypy, a także kaszlu. Pomaga również wówczas, gdy problemem są choroby układu krążenia, pokarmowego, skóry, a także wątroby. W takich przypadku warto wprowadzić miód gryczany na stale do menu, pamiętając jednak, aby nie przekraczać z jego ilością z uwagi na kaloryczność.
Jak działa miód gryczany?
Miód gryczany korzystnie wpływa na kondycję układu krwionośnego. Sprawia, że naczynia krwionośne zostają wyraźnie wzmocnione. Wszystko za sprawą zawartej w nim rutyny. To właśnie z tego powodu miód gryczany wskazany jest dla osób starszych, u których częstym problemem jest miażdżyca. Plusem miodu gryczanego jest to, że omija on wątrobę i trafia wprost do krwioobiegu. Tym samym nie obciąża wątroby. Dzięki zawartości rutyny miód gryczany przyczynia się też do lepszej przyswajalności witaminy C, która sprawia, że rany goją się szybciej.
Zawartość magnezu oraz żelaza sprawia, że miód gryczany pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Ten drugi pierwiastek sprawia także, że miód gryczany chroni przed anemią. Jeśli będzie spożywany regularnie, sprawi, że poziom hemoglobiny w organizmie wzrośnie, co przekłada się na szybkość, z jaką ciało się regeneruje.
Dodatkowo Ekstrakt PPE 1400 Gryczany, hamuje wpływ na hodowlę ludzkich komórek linii HCT-15 raka jelita grubego, potwierdzony przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Miód gryczany to nie tylko słodki dodatek do herbaty czy ciasta. Okazuje się, że ma mnóstwo właściwości, które sprawiają, że korzystnie wpływa on na zdrowie. Dlatego warto zadbać o to, aby miód gryczany znalazł się w menu. Oczywiście należy ostrożnie podchodzić do jego ilości w diecie z uwagi na kaloryczność.