Koszyk
Plastry miodu do preparatu z propolis i miodu

Jak unikać zachorowania na raka? – dieta antynowotworowa

Profilaktyka zdrowotna w odżywianiu jest potwierdzonym faktem. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, które właściwie się odżywiając unikają zachorowania, jak i chorych, które muszą stosować specjalnie przygotowaną dietę antynowotworową i wzmacniającą. Dieta antyrakowa jest jednak podobna dla obu tych grup, chodzi bowiem o dostarczane organizmowi substancji, które w pierwszym przypadku działają zapobiegawczo, a w drugim leczą i/lub hamują rozwój choroby.

Spis najważniejszych substancji stosowanych w diecie antynowotworowej

Od jakiegoś czasu wiadomo, że za powstawanie nowotworów odpowiedzialne są tzw. komórki macierzyste (CSCs). Zarówno generują one powstawanie guzów u osób zdrowych, jak i ich wzrost oraz przerzuty w chorobie nowotworowej. Ponadto hamują skuteczność leczenia onkologicznego i wpływają na wzrost ryzyka zachorowania u osób genetycznie podatnych, które mają częsty kontakt z chorobotwórczymi czynnikami środowiskowymi.

Komórki te w pewnym stopniu poddają się jednak oddziaływaniu substancji naturalnych, które w każdym przypadku działają zapobiegawczo – jak wiadomo, codziennie u każdego człowieka tworzy się nowotwór, jednak układ odpornościowy sobie z nim radzi i dopiero jak przestaje, bo nasze zdolności obronne są zbyt słabe, zaczynamy chorować. Dieta antynowotworowa ma więc za zadanie wzmacniać nasze zdolności obronne.

W wielu naturalnych składnikach pokarmowych naukowcy odnajdują substancje, które działają silniej na raka niż niektóre komponenty chemioterapii, a są przy tym nietoksyczne i oddziałują również na komórki macierzyste. Zalicza się do nich w kolejności alfabetycznej (w nawiasach zaznaczono produkty, w których występują w największych ilościach):

  • 6-gingerol (imbir),
  • alkohol perylowy (wiśnia i mięta),
  • beta-karoten (marchew), baicalein (jarmułka),
  • cyklopamina (dzika kukurydza),
  • delfinidyna (owoce leśne),
  • flawonoidy (kawa i soja),
  • galusan epigallokatechiny (zielona herbata), gossypol (nasiona bawełny), guggulsterony (balsamowiec),
  • izotiocyjaniany (jarmuż, kapusta i brukselka),
  • kurkumina (kurkuma), kwas ursolowy (oregano i bazylia). kwercetyna (cebula i kaparki),
  • likopen (pomidory i grejpfruty),
  • partenolid (złocień maruna), piperyna (czarny pieprz), psoralidin (babchi),
  • resweratrol (jagody, winogrona, i śliwki),
  • salinomycyna (Streptomyces albus), saponiny (czarnuszka), sylibinina (ostropest plamisty),
  • witamina D 3 (żółtka jaj, ryby), withaferin A (zioła ashwagandha).

Wśród powyżej wymienionych „niejadalna” lub raczej nie do kupienia jest jedynie salinomycyna, gdyż jest to kultura bakterii.

Propolis w diecie antyrakowej

 choć wielokrotnie dowiedziono w badaniach światowych pozytywnego wpływu powyżej wymienionych substancji na profilaktykę przed zachorowaniem i leczenie raka, to w Polsce również dokonano spektakularnego odkrycia. Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku prowadzono badania nad wpływem propolisu (kit pszczeli) na glejaka mózgu. Jak się okazało, ta naturalna substancja posiada bardzo silne właściwości, pod wpływem których komórki rakowe znikają i się nie namnażają. Doprowadziło to ostatecznie do stworzenia certyfikowanego przez uniwersytet preparatu z propolisu o nazwie PPE 1400, który może być stosowany w diecie antyrakowej.

Unikalny suplement

certyfikowany przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Darmowa dostawa

produktów na terenie kraju do zakupów powyżej 200 zł

100% Bezpieczne Zakupy

PayU / PayPal / MasterCard / Visa