Koszyk
Opracowanie diety chorym na raka

Dieta w chorobie nowotworowej – prozdrowotne działanie propolisu

Istnieje wiele dowodów na to, że prawidłowe odżywianie, które jest przecież podstawą naszego zdrowia, również pomaga w chorobie. Nie tylko prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia po odbyciu poważnych zabiegów operacyjnych, ale nawet wspomaga leczenie ciężkich chorób. Tak też jest w chorobie nowotworowej. Dieta w niej stosowana może mieć wpływ na rekonwalescencję, wzmacniać odporność organizmu, a nawet pomagać w leczeniu raka. W tym wypadku właśnie propolis ma niebywale właściwości.

Czym jest propolis?

Ta fachowa nazwa może nie kojarzyć się wszystkim z określonym produktem, lecz potocznie propolis określamy mianem powszechnie znanego kitu pszczelego. Jest to więc substancja w pełni naturalna i zawierająca niezwykłe bogactwo składników mineralnych, głównie: esterów, aldehydów, białek, flawonoidów, związków fenolowych oraz wielu mikroelementów i witamin.

Jego właściwości lecznicze są znane od dawna. Propolis uznaje się za lekarstwo na: wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenia gardła, migdałków i zatok. Ponadto pomaga w: chorobach układu krążenia, przewodu pokarmowego, a także w chorobach skóry, szczególnie grzybicach i łuszczycy. W badaniach klinicznych dowiedziono również jego wartości w leczeniu ran oraz potwierdzono działanie przeciwzapalne. Dzięki tzw. działaniu synergistycznemu propolis posiada właściwości bakteriobójcze, niszczy chorobotwórcze grzyby, pierwotniaki i wirusy. Posiada tym samym bardzo szerokie zastosowanie, lecz to co zwraca szczególną uwagę, to jego działanie antynowotworowe.

Dieta dla chorych na raka z zastosowaniem propolisu

W badaniach naukowych, które były prowadzone przez trzy lata przez profesor Marię Borawską na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, wykazano wpływ propolisu na jeden z najbardziej złośliwych nowotworów – glejaka wielopostaciowego mózgu. Propolis w tym wypadku łączono z pierzgą (kolejnym produktem pszczół) i uzyskiwano obiecujące wyniki. Jak się okazało, oba środki hamowały wzrost komórek nowotworowych.

Ma to niebywałe znaczenie dla pacjentów w każdym stadium choroby, lecz szczególnie po operacyjnym wycięciu raka, w celu zapobiegania nawrotom. Konsekwencją tych badań naukowych jest możliwość stosowania kitu pszczelego na wielu etapach leczenia. Podsumowując, dieta dla chorych na raka powinna uwzględniać propolis:

  • po usunięciu ogniska nowotworu, dieta na raka powinna uwzględniać stosowanie propolisu w celach profilaktycznych, gdyż dowiedziono, że zawarte w nim substancje czynne wpływają hamująco na wzrost komórek nowotworowych – czyli zapobiegają nawrotom,
  • w przypadku nowotworów drobnokomórkowych i innych nieoperacyjnych typów choroby, propolis może być częścią diety nowotworowej przez wzgląd na fakt hamowania wzrostu istniejących komórek rakowych,
  • w trakcie leczenia chemioterapią i radioterapią propolis dodatkowo można stosować w celu wzmocnienia organizmu i przywracania sił witalnych – posiada duże właściwości regeneracyjne,
  • a w okresie rekonwalescencji i podczas powracania do zdrowia, przy dobrych rokowaniach, propolis może podnosić witalność organizmu, pozwalając szybciej powrócić do dawniej wykonywanych codziennych czynności, gdyż jest stosunkowo dobrze tolerowany przez organizm.

Oczywiste jest jednak, by propolis pobierać przy stosowaniu wszystkich zaleceń lekarskich dotyczących diety w chorobie.

Jaki propolis stosować w diecie na raka?

Propolis zwykle ma strukturę brązowych grudek, aczkolwiek zależy to od jego pochodzenia. W użytku domowym bywa często rozpuszczany w spirytusie. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, co podkreśla autorka wcześniej cytowanych badań, gdyż jak się wydaje, w diecie na raka tylko propolis podobny do stosowanego w badaniach naukowych może przynieść tożsame rezultaty.

Propolis stosowany w badaniach na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku cechowały:

  •  wysoka czystość, co podkreślała Profesor Maria Borawska, musi więc on być pozbawiony substancji toksycznych, a szczególnie kadmu i ołowiu,
  • oraz pochodzenie z pyłków zbieranych tam, gdzie rosną: topole (osiki) i brzozy brodawkowate.

Ważne jest, by w diecie przy nowotworze dobrać odpowiednią zawartość substancji w preparacie. Zalecany jest roztwór propolisu rozpuszczonego w 20% alkoholu lub odpowiednio dobrane suplementy.

Unikalny suplement

certyfikowany przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Darmowa dostawa

produktów na terenie kraju do zakupów powyżej 200 zł

100% Bezpieczne Zakupy

PayU / PayPal / MasterCard / Visa